Tuesday, March 30, 2010

Mar 31 thru April 6, 2010

Maceys -
  • 1 lb strawberries (I think KC should make us all shortcake! hint hint)
  • 1lb WF butter 1.58
  • Large eggs dozen .97 (see Kents)
  • paper plates 100 ct $1.25 not necessarily good deal, but perfect for KC to deliver the shortcake to us on! lol
  • Carnation Evaporated milk .88
  • Kellogs fruit snacks 1.49
  • Gravy mixes McCormick 2/$1
  • hamburger/hot dog buns $1 (see Kents)
  • King Crab legs $7.99 lb
  • Cool Whip .98
  • Lays potato chips 1.88

Winegars -

  • Cool Whip .99 (see Macey's)
  • Dole Pineapple tidbits/chunks canned .88
  • Butter 1.67 (see Macey's)
  • dozen large eggs .97 (see Kents)
  • Dole salad .99 (see Smiths)
  • Bananas .39
  • Milk 1% or 2% 1.67
  • Boneless, skinless chicken breasts 1.29! Great deal, stock up!
  • Grandma Sycamore's bread 1.98 (see Kents)
  • Bar S hot dogs .89
  • WF medium cheddar cheese 3.99 2lb
  • King Crab Legs$7.99 lb

Kents -

  • 2 lb medium cheddar cheese WF 3.99
  • Pineapple .79 lb (fresh) (see Fresh market)
  • Cool whip .99
  • Farr's Ice Cream $4.99 1 gal
  • Pictsweet frozen vegetables .69 14-16 oz
  • Dole pineapple chunks or tidbits canned .88
  • Powdered or brown sugar 2 lb 1.25
  • Hamburger/hot dog buns .88
  • dozen large eggs .88
  • Lays potato chips 1.88
  • Grandma Sycamores bread 1.67
  • Betty Crocker cake mixes .99
  • McCormick gravy mixes .50
  • Kelloggs fruit snacks 1.50
  • 24 pack plastic cutlery .50
  • Cream o Weber .88
  • Cream o Weber 1 lb butter 1.67
  • mandarin oranges .50
  • 9 mega, 12 dbl or 24 reg rolls Petal soft toilet paper 4.99
  • fresh pineapple .79
  • 1 lb strawberries 1.50
  • oranges .50 lb

Smiths -

  • Frozen turkeys .59 lb (great deal)
  • 1 lb strawberries 1.50
  • Kroger 1 lb butter 1.67
  • 8 oz shredded cheese 1.50
  • doz large eggs .99
  • lobster tails 4.99
  • hamburger/hot dog buns $1 (see Kents)
  • Big K soda 2 lts .39
  • Kroger deluxe ice cream .99
  • Cool classics twin pops .79
  • Dole Garden salad .79
  • Cool whip .99
  • Quaker granola bars 1.50 when you buy 4 (am I the only one that thinks these are lunch for kids?)
  • Kroger disposable razors 12 count $1 (summer is coming)
  • 3lb beef or buffalo patties $5.99
  • Kroger party pail ice cream 4 qt 3.47
  • Meadow gold whipping cream .59
  • Sunny D 64 oz .79

Fresh Market -

Friday/Saturday/Sunday only:

  • blackberries $1.50 (small packages, but nice change for fruit)
  • fresh pineapple .69 lb

The entire week:

  • Spiral sliced ham 1.18 lb
  • doz large eggs .88
  • Pictsweet frozen vegetables .68
  • 2 lb powdered or brown sugar .98 (limit 4, but stock up priced) (go more than once or take hubby, kids)
  • Dole pineapple tidbits/chunks .88
  • Duncan Hines cake mixes .88
  • Betty crocker potato mixes .88 (stock up and don't forget to look for coupons)
  • WF butter 1.67
  • McCormick gravy mixes .50
  • Grandma Sycamore's bread 1.67
  • Cool whip .98
  • WF 2 lb medium cheddar cheese 3.99
  • King crab legs 7.99 lb

Wednesday, March 24, 2010

New Week Ads Mar 24-Apr 2

Smiths -
  • Coke .75 when you buy 8
  • Mott's Apple Juice .99 when you buy 8
  • American Beauty Pasta .49 when you buy 8
  • Gold Medal Flour $1.50 5lb. (when baking, yes, name brands are better)
  • Powerade .25 ea (32 oz) when you buy 8
  • Cool Whip .99 8oz
  • Nabisco cookies 1.79 when you buy 8
  • Sunny D .79 64 oz

Kents -

  • Milk 2% 1% or skim Gallon 1.67
  • Asparagus w/ coupon in ad .99 lb
  • Pork chops or roast .99 lb family pack
  • Grapefruit 4/$1
  • Progresso soups $1
  • Sour Cream CoW .88 with in ad coupon
  • Michelina's frozen entrees .79 ea
  • AIM or Pepsodent toothpaste .77 (thinkhumanitarian kits)
  • Lynn Wilson flour tortillas 20 oz 8" pkg .99

Winegars -

  • Boneless, skinless chicken breast 1.49 lb
  • Progresso soups $1
  • Boneless Pork ribs 1.49 lb

Macey's -

  • Progresso soups .98
  • Pillsbury Brownie mix .88
  • Clover Club Potato Chips 1.68

Fresh Market -

  • Aim/Pepsodent toothpaste .77

Tuesday, March 23, 2010

Friday and Saturday Only Mar 26/27

Harmons -

Honeysuckle white turkey breast 1.39 lb. This is a great price for lunch meat. I price match it at Walmart (their price $4.98 lb) and have them slice it for sandwiches. Last time I did this, I bought 10 lbs and at home separated it into smaller packages for freezing so I can take out only what we'll eat at a time since it goes bad realatively quickly in the fridge. GREAT DEAL. Cheap lunch meat and it's healthy and good tasting too! Bonus! The ad was in the Tuesday junk mail.

They also have Bananas .39 lb on this ad.

Thursday, March 18, 2010

Double coupon alert - The new grocery store in South Ogden near the Ogden Regional Hospital is doing double coupons all the time. I haven't shopped here, but might be worth checking out if you have a lot of coupons. Also, not sure if they will price match or not. If anyone knows as well as how the prices are there, let me know and I'll pass the word along.

Wednesday, March 17, 2010

Couponing. this can seem overwhelming to those who don't know how to make it an efficient task or those who haven't done it well. There are also a lot of people with different ways they do this, so it's hard to say what will work for you. So all I can say is how I do it and then you can decide what works for you :)

There are coupons all over the place. You can get them in the Sunday ads, the mail, magazines, in stores, off products, or printable on the computer.

Newspapers - Just because you don't take the newspaper doesn't mean you can't coupon. There is a big collection in the Sunday ads, so here's the shameless plug for the Sunday newspaper... (you're welcome, Pam). The newspaper offers more than just the Sunday grocery coupons if you are looking to save $$. They publish restaurant coupons all week, so don't just settle for the Sunday paper if you can fit it in the budget. The price you pay can be repaid to you in the ads and coupons that are in the newspaper all days of the week. I don't follow others who tout buying multiple subscriptions to coupon just because the cost of the multiple subscriptions and the time I invest in handling that many papers and coupons isn't worth it to me, but it may be to you. If you don't have the newspaper and don't want it, you can sometimes find a neighbor or friend who gets the paper but doesn't use the coupons and they may save them for you. If you are brave, you can also go to the newspaper recycle bins a day or two after Sunday and retrieve some there...

Some people go through the coupons ads they get in the Sunday paper and cut out all the coupons they want to use. I don't do this. I find that there are coupons in there that I may use if the items are on sale and the coupon adds to the good deal, but I was spending a lot of time going through them and cutting them out and organizing them just to find I would throw them away expired. Now I just use the weekly mail store ads and locate coupons for name brand items. (I'll explain this under "organizing coupons")

Mail Store Ads - I take 5 minutes a week and flip through all these store ads and with a pen or marker circle any of the ads that either are good deals or are things I need to get that week. once I've don't that, it's pretty easy to see where the deals are and which store would be your best for that week. (see "price matching"). If I circle something in one ad and find a better deal at another store, just X out the more expensive deal so you know you found it cheaper somewhere else. If the item I've circled is a name brand, I will check the coupon organizer for a coupon to use on the item in addition to the sale price. (See "organizing coupons")

Storage - In order to effectively save large amounts of money grocery shopping, you need to establish a food storage of staple items that you use. If you don't already have food storage of these items, you may have to start slow and build that up with your budget so that you can take advantage of buying when things are on sale rather than when you are out of things.

Freezer - If you have an extra freezer, great. If not, you'll want to work into a position you can get one. The large amount of grocery budgets are spent on meats and cheeses. If you can buy when they are cheap and freeze them for times when they are expensive, you will more than save the cost of the freezer in the long run. Watch the classified ads for a used one if you can't afford a new one. ksl.com may list them in their classified as well.

Price Matching - The only store I know of that does this near us is Walmart. They haven't ever asked me to see the ads, but others say they have been asked. So just take your pre-circled ads in with you just in case. If you are price matching a lot, it may help to make a list of the "must have" items with their price and store so you have an easy reference list to speed up the checkout process. Walmart will price match store brands or "off-brands" with their brand. So if milk is on sale at Smith's and it's the Kroger brand, you can price match that at Walmart for their GV brand. Price matching can be intimidating, but honestly I've never had a checker be rude or act like they were bothered by doing it unless I had a zillion and wasn't organized enough so it took a long time. People behind you may be annoyed, but who cares. It's my money and I can spend it how I like and utilize the options available. Generally when the people behind me are annoyed they change their tune when they see you saved 75% of the order. If not, ignore them. It's none of their business. If they are in that big of a hurry they can go to another line. This being said, I do try to be considerate and if I have a lot and they have a few items I'll let them go ahead. It also helps to organize the stuff you are buying on the counter so the price match stuff is either first and all together or last and all together. Put like items together so they can do the one price for all at once.

No Storage - If you are just beginning and don't have much in storage, a good way to maximize your budget so you can begin stocking up is the plan your meals around what is on sale that week. If chicken is on sale, cook more chicken meals that week. If eggs are on a good sale, make a few breakfast meals for dinner that week. Utilize what is cheap and on sale so you can free up some of your grocery budget for stocking up and building a storage so you can save more on future trips to the store. Just because you saved money doesn't mean you blow that money elsewhere. Save that money for buying when caselots or bulk sales go on. In time, that money will come back to you because you will be stocked up and spend very little. I spend about $40-50 a month regularly on grocery shopping for the five of us. That is for the perishables and replacing used storage items when they go on sale. Of course there are months I spend more, but this is a good estimate of what you can spend if you have planned ahead. We do eat out as a family 1-3 meals a week and that isn't factored into that cost. When we eat out, we use coupons if available and can eat out almost as cheaply as I grocery shop. I'll plan a future blog about eating out tips/ideas.

Printing Coupons - There are several sites where you can do this and sometimes they can be finicky. Here's the lowdown... you can generally print 2 of the same coupon from each site. If you have multiple computers, you can print 2 of each item from each computer and most of the time 2 from each site from each computer. So, it's rather easy to get a lot of printed coupons for buying in bulk. Keep in mind that there are rules and laws governing coupons and we don't want to be dishonest in our dealings, so stick within the guidelines. There are ways to reset sites and computer settings to allow more, but that may be illegal. You can get accounts at the coupon sites in the names of every member of your household if they have their own email address, thus printing more for use in the family. Most coupons cannot be scanned or duplicated by copying. Each has an individual bar code/number and needs to have that to be valid.

Kent's has posted signs they won't take printed coupons if they won't scan on their terminals to prevent the multiple copies that people were taking in, I guess. They do take printed coupons if they are valid and scan their terminals.

www.coupons.com and www.smartsource.com are the ones I use the most. Smith's has also started a coupon program on their site where you can add a coupon to your shopping card online then when you go to the store it automatically uses the coupon. I've used this a coupon of times and it's a nice feature, but the coupons seem to be very restrictive and not many of them. http://www.smithsfoodanddrug.com/in_store/Pages/coupon_landing.aspx


Organizing Coupons - I used to cut out coupons and carry them with me in my purse in an envelope, but I don't do that any more since I have so much storage I don't shop very often. Now I circle the weekly store ads and then look in a coupon organizer for matching coupons. The coupon organizer will only tell you what coupons are available in the Sunday ad coupons and the one that comes with the junk mail on Tuesdays. (SmartSource, RedPlum, and P&G). It lists the coupons alphabetically and removes them when they expire. I just stack up the coupon booklets so they stay in reverse date order in the stack so I can find them quickly. I have organized these better with folders or papers with the date on them so I can find them quickly, but now I just stack them. When the stack gets big, I throw out the bottom ones (which are the older ones). One disadvantage to doing couponing this way is, you won't have all the coupons you want at the store when you run into a deal you didn't know was there until you got to the store and now your coupons are at home in the "stack". So, if you are just getting started, you may want to go through the coupons and cut out any that you may use, organize them in an envelope and take that with you to the store every time you go. The coupon organizer for looking up what is available in those coupons is located at: http://www.savvyshopperdeals.com/component/option,com_shoppingwizard/do,coupons/

New Week, New Deals

These ads run from Mar 17-23:

Kent's Market -
  • Jennie-O ground turkey 1lb pkg .99
  • Don Julio tortilla chips .88
  • broccoli or cauliflower .69 lb
  • Extra Large Hershey's Candy bars $1.00
  • American Beauty pasta .88 (good storage item)(See Smith's below)
  • Hailey's Harvest Steak Fried .79 (quick side dish)
  • Family Pack boneless pork sirloin chops $1.59 lb
  • Salmon fillets $4.99 lb
  • Lobster Tails $3.99 ea
  • Large Avocados .69 ea
  • Asparagus $1.29 lb
  • Toaster Strudel $2 (printable coupon available save .55/2)

Smith's

  • 2 liter Coke .75 when you buy 8 (stock up, it stores well in your garage)(See Fresh Market below)
  • Mott's Apple Juice .99 ea when you by 8 (stock up)
  • Lays/Tostitos $2.25 when you by 8
  • Kroger Deluxe Ice Cream $1.99 when you by 8 (may be more than you would want at one time)
  • Chips Ahoy cookies (all varieties) $1.79 when you by 8
  • American Beauty pastas .49 ea when you by 8 (Great deal, stock up)
  • Powerade 32oz all varieties .25 ea when you by 8 (think soccer, baseball)
  • Dozen large eggs $1.25
  • Head lettuce .99 ea
  • 10 lb potatoes .99
  • Kroger buttermilk biscuit tubes .48 (donuts! yum)
  • Smith's large or sandwich bread $1.25
  • Sunny D .79

Fresh Market

  • bananas .38 lb
  • 2 liter coke varieties .78 (no limit)
  • Asparagus .98 lb
  • Charmin Basic Bath toilet paper $3.98 (coupon .25 in P&G coupons Feb 7 and Mar 7)
  • Tillamook block cheese $3.98 (limit 4)(don't forget price matching at Walmart)(take the block to the deli and have them slice it into sandwich slices then freeze it. I like to buy the cheap sandwich bags and when I get home, I repackage the cheese slices by placing one baggie between each slice so when it's unfrozen they don't fall apart as bad. Frozen cheese crumbles easier than fresh, but tastes fine and melts fine. You can also just grate the whole block and freeze that way. It's fine to freeze the solid block, just know it won't slice well after freezing)
  • Farr's 1/2 gal ice cream $1.98
  • Grandma Sycamore's bread (white or wheat) $1.18 (I love this brand)
  • Yoplait Yogurt 3/$1.00 (great price)(don't forget to print your coupon to save .50 on six. Not a lot, but hey, it's virtually free to print. I'll post another blog after this one explaining about printing coupons for those who don't know how or where)
  • Lay's B1G1 free. (be careful with these pricing ploys. They frequently jack up the price on the one you buy to double the price so the free one really isn't all that free) If the first item is priced over $4.50 it's a jackup. (see Smith's above for $2.25)
  • Oreo Cookies $1.98 (great price, stock up and store)
  • Big Hershey Bars .98 (great for fudge, cool whip candy)
  • Del Monte Ketchup .77
  • Geisha tuna 2/$1 (tuna will go on caselots for this price a lot of times, so you can usually get a more known brand name than this for the same price if you watch. I haven't tried this brand, so don't know how it is)
  • Jell-O pudding .77
  • Bread soup bowls 2/$1 (fun change of pace)
  • WF lightbulbs .88 (if you like your standard light bulbs, stock up, these are a being replaced with fluorescent bulbs eventually)
  • Don Julio tortilla chips .88
  • Bar-S hot dogs .75
  • whole chickens $2.48 (great deal, easy crockpot dinner. If you have room to freeze, buy several)
  • Pork Roast $1.29

Macey's -

  • Gatorade .68 when you buy 10 with coupon in ad (pick up ad at the store)
  • Keebler Sandies cookies/townhouse crackers $1.25 (coupon .55/2 RedPlum Mar 7)
  • broccoli or cauliflower .68 lb
  • Red or golden delicious shool boy apples .78 lb
  • Pork ribs $1.18 lb (these have bones, you can sometimes fine them this cheap boneless)
  • American Beauty pasta .88 (see Smith's above)
  • WF light bulbs .88 (see comments above with Fresh Market)
  • Lays Potato chips $2.49 (see Smith's above)
  • Jell-O pudding .89 (see Fresh market above)
  • ground turkey rolls .99 (1 lb rolls unknown brand)(See Kent's above for Jennie O)

Winegars - (a lot of the same things advertised in the other Associated foods stores (Kents, Macey's, Fresh market; but more expensive here on most items)

  • Broccoli or cauliflower .69 lb
  • Gatorade .69 when you buy 10
  • Jennie-O ground turkey 1 lb rolls .99

Saturday, March 13, 2010

Local Super Deals

I've had several people ask me to start a blog about the current local deals and steals as they try to maximize their shopping dollars, so here goes. Since everyone shops differently, this list only includes things that I am looking at at the moment, so be sure to check your ads for other deals that may be of interest to you.


Today only: Harmon's in Roy, UT

Betty Crocker Brownie mixes. .69 each. Stock up for the year. If your family is like mine, Sunday treats are a tradition and these are quick and easy. These are also on sale thru Tuesday at Kents in Roy for .79 each.

If you aren't close to Harmon's or don't want to go that far, price match them at Walmart. The ad was in Friday's newspaper, the last page of the first section of the paper. If you price match, I generally take the ads. They never ask me for them, but others say they do ask. If the brand on sale you want is a generic, you can trade it for the Walmart brand when price matching.

More deals from the weekly ads: (will be good thru Tues March 16)

Fresh Market (old Albertson's in Clinton)
  • Salmon fillets $6.99 lb. These will freeze for a while.
  • Cabbage .25 lb.
  • Sunny D .98 (see Smith's)
  • Petal Soft 12-Mega Roll toilet paper $4.78 I like this WF brand. (see Kent's)
  • Nalley's Chili .98 Case of 24 $23.52 Great storage item.
  • WF tuna .39 Great storage item, great price

Kent's Market

  • Betty Crocker Brownie mix .79 (see above)
  • Petal Soft toilet paper 12 Big rolls $4.44
  • Fresh asparagus .99 lb
  • banquet TV dinners .79
  • spaghetti O's 2/$1
  • Budget Gormet microwave meals .69 (with coupon you can probably pick up ad at the store right inside the door) limit 10
  • Hot Pockets 6/$10 (with coupon in ad you may also be able to use manufacturer coupons too)

Smith's

  • Progresso Soups 10/$10 Great price, great for those dieters out there, and great storage.
  • small apples (Gala, Gold, Granny smith, and red) .69 lb. These were nice ones, so stock up.
  • Avacados .69 ea
  • French Bread $1
  • Sunny D .79
  • Rotisserie chicken 4.99 yum!
  • Kroger 4 Qt ice cream 3.97 It's not a premium ice cream, but not bad.
  • Head Lettuce .99 each